Cam Ayırma

Geri kazanılmış camların ayrımı için, örneğin,

  • Çukur cam 5 – 60 mm
  • Düz cam 8 – 40 mm
  • İnce düz cam 0,5 – 8mm

Mogensen farklı makinalar önermektedir :

MikroSort® AX
Mogensen MikroSort® AX ile Geri Kazanım camının yaygınlığı  için optik ayırma makinelerinden yeni bir jenerasyon kullanıma sunuluyor.
Serbest düşme tanıma özelliği sayesinde, makine nemli, kirli, ince cam ve yüksek miktarda beyaz olmayan renklerin ayrımı için donatılmıştır.
İstenmeyen renkler ve STP-parçacıkları hassas  renk tarama kamera vasıtasıyla, metal parçalar ise tercihen edinilecek paralel çalışan her tür metal tanıyıcı vasıtasıyla kaydedilir.
Tam kontrolle işleyen çok hızlı vanalar, tanınan parçaların amaca yönlendirilmiş tazyikli hava darbeleri ile  atılmasını sağlar.
Tanıma alanı sağlam bir temizleme sistemi tarafından otomatik olarak ve etkileyici şekilde temizlenir. Böylelikle ayırma zor koşullarda dahi yüksek seviyede stabil kalır.
Diğer elle yapılan bakım işleri ise asgariye iner. Makine parçalarının büyük bir bölümüne kolayca müdahale edilebilir ve bakımı rahatlıkla yapılabilir.
Makinenin ikiye bölünmesi (aşağıdaki resme bakınız) sayesinde iki taneleme işlemini  paralel gerçekleştirmek mümkündür. Her iz için ayrı tahsis edilen ayırma parametresi ayırma kalitesini ve verim derecesini yükseltir.

MikroSort® AL
MikroSort® AL   8 – 30mm tanecik boyutundaki düz camların ( Örn. pencere ve araba camı )geri kazandırılması için özel olarak dizayn edilmiştir. Girdi malzemesi yıkanıp kurutulmuş veya nemli olabilmektedir, kontamine kauçuk , folyo, metal atıkları çok hassas renk tonlarıyla tespit edilmektedir.

MikroSort® Avantajları:

•             Yoğun kontamine ve geri kazanılmış kırık camların renk ve parlaklıklarına göre ucuz bir şekilde ayrılması ( AX )
•             Ufak renk farklılıkları ( örneğin beyaz ve yarı-beyaz, pencere camı ve vitrophyre camı ) güvenilir bir şekilde tespit edilir  ( AL )
•             %50’ye kadar varan kabul edilmeyen madde miktarı ( karışık camdan veya STP –Seramik,Taş,Porselenden beyaz cam ayıklama  )
•             Ürün verimi hassas tespit  ve doğru ayrıştırma yöntemi ile maksimize edilmektedir.
•             İnce metal parçaları dahi renk ayrımı ile tespit edilirek kabul edilmeyen akışa gönderilir.
•             Hassas tesipt özelliği, valfe yakın ürün akışı,  hızlı ve kusursuz üfleme sayesinde kompresörün tükettiği hava miktarı en aza indirilmiştir.

•             Otomatik temizleme özelliği ile bakım maliyetleri düşüktür.

Glass Recycling.pdf